Dzisiaj jest: Piątek, 29 marca 2024
Imieniny obchodzą: Cyryl, Czcirad, Eustachy, Wiktoryn
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: wtorek, 05, maja 2015 12:49

05.jpg

W Krakowie, z którym łączyła księdza profesora Józefa Tischnera szczególna więź, już w pierwszych dniach kwietnia zainagurowany został cykl wydarzeń związanych z tą wybitną postacią. W tym roku honorowy patronat nad Dniami Tischnerowskimi objął ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Tematem przewodnim wszystkich spotkań był „Spór o człowieka”.

Program jubileuszowych, 15. Dni Tischnerowskich zaplanowany został z dużym rozmachem. Od 9 kwietnia odbywały się lekcje czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”, działała w Radiu Kraków „Strefa Tischnera”, zapraszano do myślenia najmłodszych pod hasłem „Pofilozofuj-My”, organizowano spotkania z ludźmi bliskimi księdzu Tischnerowi.

Zasadnicze obchody 15. Dni Tischnerowskich (22 – 25 kwietnia 2015) rozpoczęła msza święta w Kolegiacie św. Anny w intencji ks. prof. Józefa Tischnera. Przewodniczył jej ksiądz biskup Grzegorz Ryś. Po południu, w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej miało miejsce spotkanie z tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Zostali nimi: Jacek Filek, filozof - nagroda w kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego za książkę „Etyka. Reinterpretacja”; Antoni Kroh, pisarz i tłumacz – nagroda w kategorii publicystyki i eseistyki, w szczególności za książkę „Wesołego Alleluja, Polsko Ludowa” oraz Jan Młynarczyk, prezes Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia” z Torunia - nagroda w kategorii inicjatyw społecznych. Po uroczystym wręczeniu nagród byliśmy świadkami pasjonującej rozmowy ks. Adama Bonieckiego i Łukasza Tischnera z laureatami.

W czwartek, 23 kwietnia w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Co się stało z naturą ludzką?” podzielona na dwie sesje, a wieczorem w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej mogliśmy wysłuchać fragmentu książki Józefa Tischnera pt. „Spór o istnienie człowieka” w mistrzowskiej interpretacji aktora Piotra Cyrwusa. Nie zabrakło również emocjonującej dyskusji z udziałem licznie zgromadzonej publiczności. Piątkowe przedpołudnie to kolejna, w ramach konferencji międzynarodowej, sesja pod hasłem „Drogi wyjścia z impasu – spojrzenie w przyszłość”. Natomiast o godzinie 17.00 aula Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego wypełniła się po brzegi. Wykład ks. prof. dr hab. Michała Hellera pt. „Człowiek sceny, człowiek dramatu” wywołał ogromne zainteresowanie. Znakomity teolog, specjalizujący się w filozofii przyrody i kosmologii relatywistycznej, nawiązał w nim do słów księdza Tischnera o człowieku jako istocie dramatycznej twierdząc, iż „życie człowieka jest stabilną strukturą złożoną, a sceną jest nie tylko to, po czym chodzimy, ale to kim jesteśmy i jak myślimy”. Po zakończeniu wykładu odbyła się debata nazwana „Jaskinią filozofów” z udziałem ks. prof. Michała Hellera, ks. Christopha Böttigheimera i prof. Zbigniewa Stawrowskiego. Rozmowa dotyczyła „sporu o człowieka”, ale też kwestii poszukiwania prawdy, wolności i prób zamieniania „nie” na „tak” w naszym życiu.

Ostatnim akcentem 15. Dni Tischnerowskich było „Spotkanie filozoficzne młodych”, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. Gościła nas, jak co roku, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie. Tu, na deskach sceny im. Stanisława Wyspiańskiego, wystąpili młodzi artyści ze szkoły w Ratułowie we fragmencie „Filozofii po góralsku”. Uczniowie ze szkoły w Łopusznej zaprezentowali spektakl „Skarby księdza Tischnera”, a grupa teatralna „Zawodowcy z Bachledówki” ze szkoły specjalnej w Czerwiennem zauroczyła widzów przedstawieniem pt. „Hamerykon”. Oprawę muzyczną zapewnili: Kuba Staszel – recital skrzypcowy, zespół Pepe - Band z Rudy Śląskiej, laureat konkursu Mikroprofesor im. ks. prof. J. Tischnera oraz Młodzi Łopuśnianie. Fragmenty książek księdza Józefa Tischnera czytał aktor scen krakowskich, Andrzej Róg.

Jednak głównym punktem programu tego dnia było wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu literackiego i plastycznego pt. „Rozwiń myśl”. Honorowy patronat nad konkursem objęła pani profesor Małgorzata Omilanowska, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na uroczystości panią minister reprezentował podsekretarz stanu, pan Andrzej Wyrobiec. Uczniowie z Rodziny Szkół Tischnerowskich i zaprzyjaźnionych z nimi oraz z placówek Siemacha Spot interpretowali myśl ks. Tischnera, zaczerpniętą z książki „Filozofia dramatu”, a dotyczącą domu w szerokim tego słowa znaczeniu. Licznie zgromadzeni na widowni goście nie tylko oklaskiwali laureatów, ale też mogli obejrzeć na ekranie prezentację multimedialną prac plastycznych oraz przeczytać wybrane fragmenty prac literackich. Wystawa nagrodzonych prac zorganizowana została również we foyer PWST. Towarzyszyła jej ekspozycja prac finalistów konkursu literacko – fotograficznego, zorganizowanego w Zespole Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach. Na uroczystość wręczenia nagród przybyła grupa uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych w Zakopanem ze swoim opiekunem, panem Andrzejem Mrowcą. Przywieźli ze sobą własnoręcznie wykonane z drewna statuetki, którymi obdarowali laureatów pierwszych miejsc. Jedna z nich wręczona została panu Andrzejowi Wyrobcowi z prośbą o przekazanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miłym akcentem było uhonorowanie najaktywniejszej w Rodzinie Szkół Tischnerowskich placówki w roku szkolnym 2014/15. Puchar przechodni w postaci pamiątkowej księgi oraz statuetkę otrzymał Zespół Szkół nr 2 w Żorach. Nagrodę przekazała pani Beata Wąsowicz, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych im. ks. prof. J. Tischnera przy Małopolskim Centrum Rehabilitacji Dzieci w Radziszowie. Nasz Zespół otrzymał tytuł najaktywniejszej szkoły w ubiegłym roku szkolnym. Placówki, których uczniowie najliczniej wzięli udział w eliminacjach szkolnych konkursu „Rozwiń myśl” otrzymały pamiątkowe plakaty z motywem rodziny w labiryncie domu. Jego autorką była Oliwa Gabryś, uczennica I klasy Liceum Plastycznego w Zakopanem. Plakaty wręczone zostały dyrektorom szkół w Ligocie, Starym Sączu, Nowym Targu i Radziszowie.

15. Dni Tischnerowskie przeszły do historii. Było to radosne święto młodości, mądrości i myślenia. Żywy pomnik księdza profesora Józefa Tischnera!

Maria Żurek

  • 01.jpg
  • 02.jpg
  • 03.jpg
  • 04.jpg
  • 05.jpg

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie