Dzisiaj jest: Czwartek, 20 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Bogna, Bogumiła, Bożena, Florentyna, Franciszek, Michał, Rafał
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: niedziela, 02, grudnia 2012 13:00

Ekipa filmu "Jego oczami" w Radziszowie

"Jego oczami" to niezależna produkcja, której głównym bohaterem jest Kazimierz Tischner - brat ks. prof. Józefa Tischnera. To film dokumentalny, w którym reżyser, Szymon Wróbel chce pokazać profesora Tischnera nie z perspektywy historii, ale z perspektywy brata. Wraz z Panem Kazimierzem widz wybiera się w podróż. W jej trakcie zwiedza miejsca, które związane były z księdzem profesorem.

W filmie oprócz głównego bohatera, czyli Kazimierza Tischnera pojawiają się m.in. Marian Gromada, ks. Adam Boniecki, biskup Tadeusz Pieronek i profesor Jacek Popiel. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w październiku 2012 roku. Początkowo zakładano, że potrwają pięć dni, ostatecznie przedłużyły się do dwunastu. Ekipa filmowa przemierzyła wiele kilometrów, by podążać śladami księdza profesora. Zdjęcia były kręcone w Łopusznej, w Starym Sączu, w Krakowie, na Turbaczu, na Żywiecczyźnie, w Łodzi. Ostatni klaps na planie filmu padł 27 listopada w Nowym Targu, ale również tego dnia, wczesnym przedpołudniem ekipa filmowa wraz z głównym bohaterem, Kazimierzem Tischnerem zawitała do Radziszowa.

Co prawda brak dowodów, aby ksiądz profesor kiedykolwiek gościł w tej miejscowości, niemniej znajdująca się w Małopolskim Centrum Rehabilitacji Dzieci szkoła, od 2002 roku nosząca Jego imię, działa prężnie w Rodzinie Szkół Tischnerowskich i nieustannie promuje wśród swoich uczniów poglądy filozoficzne Patrona. Ten fakt został zauważony i doceniony przez realizatorów filmu. Nie bez znaczenia było również i to, że ksiądz profesor ze szczególną atencją traktował dzieci, a szczególnie te w różnorodny sposób pokrzywdzone przez los.

Przybycie filmowców wywołało zrozumiałe poruszenie wśród uczniów - pacjentów szpitala. Z charakterystyczną dla wieku swobodą wypytywali o szczegóły powstającego filmu. Chętnie pozowali do zdjęć, rozmawiali, a nawet częstowali członków ekipy słodkościami! Okazało się również, że mają całkiem sporą wiedzę o swoim Patronie.

Teraz czekamy na premierę filmu ufając, że zobaczymy nasz świat Jego oczami.

Maria Żurek

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie