Dzisiaj jest: Czwartek, 20 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Bogna, Bogumiła, Bożena, Florentyna, Franciszek, Michał, Rafał
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: poniedziałek, 19, listopada 2012 12:00

VIII Wypominki Tischnerowskie

"Ci, którzy umarli, nigdy stąd nie odeszli"

Tradycyjnie już, po raz kolejny rodzina, przyjaciele i zwolennicy poglądów filozoficznych ks. prof. Józefa Tischnera spotkali się w Łopusznej. Wśród nich była sześcioosobowa grupa nauczycieli z Zespołu Placówek Oświatowych im ks. prof. J. Tischnera przy Małopolskim Centrum Rehabilitacji Dzieci w Radziszowie.

Od 9. do 11. listopada braliśmy udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Była modlitwa przy grobie Tischnera, ognisko z muzyką góralską w tle, spotkanie autorskie z Jarosławem Makowskim i Wojciechem Bonowiczem, których "zawodem", jak sami stwierdzili, stał się Tischner. Wiele emocji wywołała Debata Tischnerowska pod hasłem "Polska jest Ojczyzną. Wolność. Niepodległość. Patriotyzm". Zaproszeni do niej zostali bp Tadeusz Pieronek, Jarosław Gowin-minister sprawiedliwości oraz Mikołaj Grabowski-dyrektor Starego Teatru w Krakowie. Zarówno spotkaniu autorskiemu jak i debacie towarzyszyły występy studentów PWST w repertuarze poezji śpiewanej. Pokarm dla ciała w postaci potraw regionalnych przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łopusznej.

Następnie w łopuśniańskim kościółku wysłuchaliśmy koncertu organowego w wykonaniu Michała Białko. A dalszą część wieczoru spędziliśmy w pensjonacie Natanael, gdzie obejrzeliśmy film pt. "Twarze Łopusznej" oraz spotkaliśmy się z jego reżyserką, Beatą Dzianowicz. Mieliśmy też okazję zapoznać się z kulisami powstania filmu na podstawie tischnerowskiej "Filozofii po góralsku". A potem, długo w noc, trwały gorące dyskusje zainspirowane wydarzeniami mijającego dnia.

W niedzielę, 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, uczestniczyliśmy we mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny oraz za spokój duszy ks. prof. Józefa Tischnera.

Tischner uważał spotkanie za podstawową kategorię filozoficzną. Bo, jak mówił, "kto nie spotkał na swojej drodze człowieka, ten, można powiedzieć, zmarnował swoje życie". I takie właśnie - radosne, spędzone w duchu tischnerowskim, były te listopadowe dni.

więcej o spotkaniu w Łopusznej na stronie www.tischner.info.pl

Maria Żurek

W dniach 15-17 marca 2013 roku odbędą się w Ludźmierzu jubileuszowe "X Rekolekcje z księdzem Tischnerem". Poprowadzi je biskup Grzegorz Ryś. Hasło rekolekcji "Jeden drugiego ciężary noście". Oprawę modlitewną przygotowuje ZPO przy Małopolskim Centrum Rehabilitacji Dzieci w Radziszowie. Rekolekcje mają charakter otwarty.

Zapraszamy!
Stowarzyszenie "Drogami Tischnera"

program rekolekcji na stronie www.tischner.info.pl

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie