Dzisiaj jest: Sobota, 25 marca 2023
Imieniny obchodzą: Dyzma, Ireneusz, Lutomysł, Łucja, Maria, Mariola, Wieńczysław
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: sobota, 30, października 2010 13:30
Rozmowa z księdzem Markiem Łabuzkiem - wikarym parafii pw. Św. Wawrzyńca w Radziszowie.
Skąd ksiądz do nas przyjechał ?

Moja rodzinna miejscowość to Psary w dekanacie Trzebinia. Należała ona kiedyś do starej XIII wiecznej parafii Płoki. W kościele w Płokach znajduje się cudowny obraz Matki Bożej. Z Psarami związana jest cała moja rodzina, tam też się wychowałem. Psary do 1982 były częścią parafii Narodzenia NMP w Płokach. W tym samym roku erygowano parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Psarach. Kościół parafialny wybudowano w latach 1983 ? 2000. W latach 1982 ? 2009 proboszczem parafii był ks. Stanisław Mszal obecnie proboszczem jest ksiądz Janusz Rączka. W mojej rodzinnej miejscowości znajduje się kaplica, w której do czasu wybudowania kościoła odbywały się nabożeństwa. W niej znajduje się zabytkowy krzyż, z którym związana jest legenda. Podczas powodzi chwycił się go furman i dzięki temu ocalał, w tym miejscu wybudowano kapliczkę, którą następnie rozbudowywano. W latach 80-tych jako młody chłopak pracowałem przy budowie nowego kościoła. W tym kościele 18 lat temu odbyła się moja msza prymicyjna.

Ksiądz był ministrantem ?

Byłem od II klasy bo nieźle szło mi czytanie

W który roku ksiądz wstąpił do seminarium ?

Nie od razu po maturze. Jeszcze rok uczyłem się w Jaworznie w studium górniczym, gdyż jak każdy chłopak łączyłem przyszłość z tym co było na miejscu tj. z górnictwem w którym pracowała cała rodzina. Po roku nauki w studium podjąłem decyzję o wstąpieniu do seminarium.

W Krakowie ?

Tak, do seminarium w Krakowie

W którym roku ksiądz miał święcenia ?

W 1992 roku, wtedy kiedy była reorganizacja kościoła w Polsce diecezji i dekanatów.

Gdzie ksiądz rozpoczął swoja posługę duszpasterską po zostaniu kapłanem ?

Były to Spytkowice koło Chabówki, gdzie znajduje się zabytkowy duży kościół drewniany i trzy szkoły w których uczyłem religii. W tej parafii przebywałem dwa lata.

A kolejne parafie ?

Chocznia z dwoma wikariuszami i pięknym neogotyckim kościołem, Poręba Żegota - stara parafia kościół zniszczony, ale obecnie remontowany, Łętownia - kościół drewniany, ostatnia parafia przed przyjściem do Radziszowa, to Lubień - duży kościół.

Jak długo ksiądz pełnił swoją posługę w tych parafiach ?

W każdej z tych parafii przez cztery lata.

Czym zajmował się ksiądz w tych parafiach ?

Prowadziłem pracę duszpasterską, uczyłem w szkołach religii. Nie prowadziłem żadnego specjalistycznego duszpasterstwa.

Jakie ma ksiądz zainteresowania oprócz duszpasterstwa ?

Turystyka górska oraz muzyka. Szczególnie lubię wędrować po Gorcach, spędziłem kilka lat w parafiach znajdujących się blisko tych gór. Lubię każdą dobrą muzykę. Nie mam jakiegoś ulubionego gatunku. W wolnych chwilach przygrywam sobie na gitarze i bębnach.

To ksiądz prowadził scholę ?

Tak starałem się aby w każdej parafii, w której byłem działała.

Jak się księdzu podoba nasza parafia ?

Jestem tutaj od niedawna, jeszcze nie zdążyłem obejść całej parafii tylko objechałem ją samochodem. Cieszę się że kościół jest stary i ładnie w środku odnowiony, Czuć w nim atmosferę modlitewną. Dużo osób przystępuje do spowiedzi i komunii świętej.

Ksiądz jest również katechetą ?

Tak, pracuję w Zespole Szkół w Radziszowie, mam zajęcia w szkole podstawowej w gimnazjum oraz w przedszkolu

Jakie ma ksiądz plany na przyszłość ?

Byłbym bardzo zadowolony gdyby oprócz grupy Małego Apostoła działała również grupa młodzieżowa, która chciałaby chwalić Pana Boga śpiewem. Jest to potrzebne w parafii, gdzie oprócz orkiestry mogłaby funkcjonować także schola. Rozmawiałem o tym z młodzieżą która jest zainteresowana. W swojej pracy staram się naśladować Karola Wojtyłę, gimnazjum w Radziszowie jest to kolejna szkoła imienia Jana Pawła II w której uczę.

Czego można księdzu życzyć ?

Od pierwszej niedzieli mojego pobytu w parafii jestem mile zaskoczony podejściem i zainteresowaniem parafian. Po mszy świętej podchodzili do mnie witali się i przedstawiali.

Ważna jest współpraca osób, organizacji i instytucji działających w parafii. Pragnąłbym abyśmy mogli bezkonfliktowo pracować, a wtedy, kiedy są różnice abyśmy mogli się porozumieć i działać wspólnie na rzecz dobra ogólnego. Takiego myślenia prospołecznego i takiego aby każdy mógł wnosić te talenty które posiada.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał: Józef Niechaj

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie