Dzisiaj jest: Sobota, 14 września 2024
Imieniny obchodzą: Bernard, Cyprian, Roksana, Siemomysł, Szymon
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: wtorek, 05, października 2010 13:00
Relacja z Fabryki Emalia Oskara Schindlera.

W dniu 3 października 2010 r., zgodnie z zapowiedzią i zaproszeniem Stowarzyszenia "Nasz Radziszów", wszyscy którzy przybyli na 13:30 do oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie przy ul. Lipowej 4, mogli za darmo zwiedzić cieszącą się wyjątkową sławą wystawę pt. "Kraków - czas okupacji 1939 - 1945". Wystawa ta, dzięki wyjątkowemu, nowoczesnemu scenariuszowi, niczym spektakl teatralny przybliża historię Krakowa w mrocznych czasach II wojny światowej. Zwiedzający poruszali się poprzez zaaranżowane ulice i place miasta, przez zakład fotograficzny, fryzjerski, krakowski dworzec, pole walki wrześniowej obrony, więzienne cele, biuro Oskara Schindlera, piwnicę krakowskiej kamienicy zaadoptowaną na kryjówkę dla ukrywających się, mroczne pomieszczenia oddające grozę getta krakowskiego, obozu Płaszów i inne. Dzięki zastosowaniu wielu multimedialnych projekcji i wielu tzw. ścieżek dźwiękowych, zwiedzający mogli odczuć grozę i atmosferę tamtych czasów. Opowieść fachowego przewodnika, Pani Małgorzaty Niechaj, członkini naszej organizacji, a zawodowo kierownika Oddziału Celestat MHmK, utwierdziła każdego wychodzącego z muzeum w przekonaniu, że czas spędzony w to niedzielne popołudnie nie był stracony. Nie brakowało słów podziękowań i wdzięczności ze strony tych, którzy skorzystali z zaproszenia Stowarzyszenia "Nasz Radziszów" .

Wystawę "Kraków - czas okupacji 1939 - 1945" przy ul. Lipowej 4 polecam każdemu, kto jeszcze jej nie widział. Wystawa, jak napisała "Gazeta Wyborcza", popchnęła krakowskie, a może i polskie muzealnictwo o kilka dekad do przodu. Tu historii można uczyć się mimo woli. Ekspozycja pozostawia na długo silne przeżycia u każdego zwiedzającego. "Naród, który nie zna swojej historii, skazany jest na jej powtarzanie" - aby ta bestialska historia nigdy się nie powtórzyła, należy edukować społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie. Wystawa budzi różne refleksje w tych, którzy ją oglądają, wielu być może zadaje sobie pytania jak sami by się zachowali, gdyby przyszło im żyć w tamtych czasach.

Uczestniczący w naszej wycieczce sołtys Jurczyc, Pan Adam Woźniczka, w słowach podziękowania na zakończenie zwiedzania przypomniał, że właśnie przeżywamy Tydzień Bożego Miłosierdzia, a obejrzenie tej wystawy pozwala zrozumieć siebie i wybrać tę właściwą postawę.

Jako następną wycieczkę proponujemy zwiedzanie nowej atrakcji muzealnej, którą zarządza Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - turystycznej trasy podziemnego rynku krakowskiego. Informacje o zaproszeniu przekażemy za pośrednictwem ogłoszeń parafialnych i na naszej stronie internetowej.

Autor: Barbara i Janusz Bierówka

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie