Dzisiaj jest: Piątek, 17 września 2021
Imieniny obchodzą: Ariadna, Dezyderiusz, Drogosław, Franciszek, Justyn, Justyna, Narcyz, Teodora
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Opublikowano: poniedziałek, 06, kwietnia 2009 12:00
Spotkanie z Jego Eminencją ks. Stanisławem Dziwiszem.
Corocznie członkowie Fundacji Szlaki Papieskie spotykają się w Pałacu Arcybiskupów przy ul Franciszkańskiej 3 z Jego Eminencją ks. Stanisławem kardynałem Dziwiszem, pod którego patronatem honorowym Fundacja działa. W tym roku w sobotę 21 marca 2009 r. Spotkanie rozpoczęło się składaniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Jana Pawła II na dziedzińcu Kurii oraz odśpiewaniem "Barki" - ulubionej pieśni oazowej Ojca Świętego. Mszę św. w prywatnej kaplicy Arcybiskupów Krakowskich koncelebrował ks. Prałat Stefan Misiniec, opiekun duchowy Fundacji Szlaki Papieskie, proboszcz parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie. Na dzwonkach pasterskich i trombitach w trakcie mszy grał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "LIMANOWIANIE" Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest znany muzyk, folklorysta i pedagog Ludwik Mordarski. W spotkaniu z Jego Eminencją w apartamentach udział wzięły delegacje Fundacji z całej Polski, liczne grono księży (30) oraz zaproszeni przyjaciele Fundacji z Radziszowa.
Ksiądz Kardynał powitał bardzo serdecznie wszystkich przybyłych. Pani Prezes Fundacji Szlaki Papieskie Urszula Własiuk w swoim wystąpieniu zdała relacje z nowo otwartych szlaków papieskich w roku 2008 oraz .życzyła ks. Kardynałowi z okazji zbliżających się 70 urodzin zdrowia i wiele łask Bożych. Uczestnicy wspólnie zaśpiewali "Życzymy, życzymy..." toast odtrąbili trombici z zespołu "Limanowianie". W swoim wystąpieniu ks. Kardynał podziękował wszystkim opiekunom szlaków ,udzielając błogosławieństwa wspomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II - Pilnujcie mi tych szlaków.

Wśród zaproszonych gości była grupa osób z Środowiska Ojca Świętego m. in: Danuta Ciesielska żona Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, Lucyna i Jerzy Rieger. Ksiądz Prałat Władysław Zązel, proboszcz parafii Kamesznica (diecezja bielsko-żywiecka) inicjator i duszpasterz spotkań "Wesela Wesel", jest Duszpasterzem Trzeźwości i Kapelanem Klubów Abstynenckich Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz członkiem Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski, a także (od ponad ćwierć wieku) Kapelanem Związku Podhalan.

Fundacja Szlaki Papieskie została powołana jeszcze za życia Ojca Świętego, a jej celem jest wypełnianie prośby Jana Pawła II, wypowiedzianej w Nowym Targu w 1979 roku - "Pilnujcie mi tych szlaków". Działa pod honorowym patronatem ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, a zajmuje się dokumentowaniem tras przemierzanych przez ks. Karola Wojtyłę oraz propagowaniem idei wędrowania połączonego z duszpasterstwem turystycznym. Szlaki Papieskie organizują w terenie głównie mieszkańcy ziem, przez które przebiega Szlak. Czynią to z wielkim oddaniem i miłością do Ojca Świętego, a ich pracy towarzyszy modlitwa o kanonizację Sługi Bożego. Prezesem Fundacji jest Pani Urszula Własiuk pomysłodawczyni utworzenia sieci Szlaków Papieskich na terenie całej Polski zainspirowana słowami Jana Pawła II: "Pilnujcie mi tych szlaków" (Nowy Targ 1979), oraz "dobrze by było umieścić w [mojej] biografii wszystkie trasy na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię" (Watykan, 1979). autorka przewodnika "Ja tam u was byłem... Pilnujcie mi tych szlaków" oraz 8 tomów "Jestem synem tej ziemi SZLAKI PAPIESKIE". W formie odrębnych rozdziałów znajdą się w nich opisy: Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Pogórza Wielickiego, Beskidu Małego, Gorców, Beskidu Makowskiego, Beskidu Żywieckiego, Płaskowyżu Draboża/ Szlak ten, nazywany także Szlakiem Złotej Róży, prowadzi starą trasą pielgrzymkową z Krakowa i Śląska do Kalwarii Zebrzydowskiej. Ksiądz Wojtyła udawał się tędy na krótkie, jednodniowe wypady za miasto, z zakończeniem w Kalwarii u Matki Bożej. Trasą: Łagiewniki - Skawina - Radziszów - Krzywaczka przejeżdżał papamobilem Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski w 2002 r. Przez ten teren biegnie linia kolejowa Pociągu Papieskiego: Kraków- Skawina - Kalwaria Zebrzydowska - Wadowice, poświęconego przez Benedykta XVI w maju 2006 r./ Pienin, Orawy, Pasma Podhalańskiego, Tatr, Kocich Góry, Bieszczad, Sudetów. Każdy rozdział poprzedza opis geograficzny omawianego pasma, charakterystyka jego zasobu naturalnego. Następnie Autorka prowadzi nas przez kolejne miejscowości, z krótkim opisem zabytków, osób i miejsc, by w końcu postawić pytanie o związek Karola Wojtyły - Jana Pawła II z omawianym miejscem. Krąg Szlaków Papieskich tworzę organizacje, parafie, poszczególne osoby - jako członkowie Kręgu lub przyjaciele Fundacji. Od 2007 roku Stowarzyszenie "Nasz Radziszów" jest wpisany na listę Kręgu. Więcej informacji o Fundacji na stronie www.szlakipapieskie.pl
Tekst: Halina Wasyl
Zdjęcia: Tadeusz Warczak, Halina Wasyl

Stowarzyszenie

ul. Szkolna 4
32-052, Radziszów

Nasz rachunek:
Krakowski Bank Spółdzielczy
Oddział Skawina

10 8591 0007 0310
0561 8792 0001

Logowanie